magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košice - mestská časť Juh

História

Aj keď sa terajšie územie mestskej časti Košice - Juh nenachádzalo medzi hradbami pôvodných stredovekých Košíc, prvé stopy osídlenia tu nachádzame ešte z čias praveku. Ide predovšetkým o nálezy z doby bronzovej a sťahovania národov. V stredoveku tu boli osady Bednárska, Špitálska a Ludmanová Ves.

Najstaršou známou stavbou na tomto území je Kostol sv. Ducha, postavený v polovici 13. storočia. Žiaľ, tento chrám sa nezachoval a v súčasnosti toto meno nesie barokový kostolík, postavený v rokoch 1730 až 1733. Oproti tejto stavbe stál niekedy hostinec, ktorý sa spomína aj v súvisloti s návštevou cisára Jozefa II. v roku 1770.

Južne od Námestia osloboditeľov sa nachádzala priestranná citadela, ktorá bola postavená v rokoch 1671 až 1677. V priemere mala asi 400 metrov a tvar päťcípej hviezdy s hranatými baštami. Obohnaná bola vodnou priekopou a mohla pojať aj niekoľkotisícovú posádku. Búrať ju začali už v roku 1713, pretože stratila svoj strategický význam. Jej posledné zvyšky boli odstránené v roku 1844, kedy sa upravovala plocha, ktorej časť tvorí súčasné Námestie osloboditeľov.

V polovici 19. storočia sa na území súčasnej mestskej časti Košice-Juh začal prudko rozvíjať priemysel. Prvý košický cukrovar vznikol na terajšej Štúrovej ulici v rokoch 1840 až 1872. Významné miesto v industriálnej histórii získali aj Sipossova továreň na pletený tovar (1881), škrobáreň, liehovary a továrničky na nábytok. Rovnako i Strojáreň a zlieváreň Karola Poledniaka (1898 - 1945).

Staršie pavilóny Fakultnej nemocnice na Rastislavovej ulici sa postavili v rokoch 1914 až 1918 podľa projektu J. Kopeczka. K rozšíreniu komplexu podľa projektu F. Faulhammera došlo v roku 1938. Významnou budovou je aj Kostol Kráľovnej pokoja, ktorého základný kameň bol položený 29. 6. 1938. Stavba bola končená v roku 1939, vznikla podľa projektu A. Kleina a veža kostola je vysoká 32 metrov.

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606