magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Szilárd Kővári - Kačmarik

Akademický maliar Szilárd Kővári - Kačmarik (1882 - 1916) patril medzi umelcov, ktorí výrazne prispeli k umeleckému rozvoju v Košiciach. Tu prežil aj celý svoj život s výnimkou posledných rokov 19. storočia, keď študoval v Budapešti.

Jeho vplyv na umenie na území súčasného východného Slovenska bol citeľný. Netradičné postupy štýlového stvárnenia ho vyniesli na vrchol, doposiaľ sa považuje za zakladateľa košickej výtvarnej moderny a tunajšieho najvýraznejšieho predstaviteľa secesného umenia.

Tvoriť v modernom poňatí začal v časoch, keď staromilná zámožnejšia vrstva mešťanov stále preferovala klasické diela v štýle sladkastého romantizmu a postimpresionizmu. Aj keď tvoril v prostredí, ktoré moderným postupom veľmi neprialo, jeho individualita a nadšenie pre secesiu boli silnejšie. Držal krok so svetovým vývojom. Pastelová farebnosť diel a expresívne poňatie kompozície sú porovnateľné so stále obdivovanými veľmajstrami secesie, najmä s holandskou školou. Známa je aj jeho plagátová tvorba, ktorá dala vyniknúť aj jeho kresličskému umeniu, symbolizmu a secesnej ornamentalike.

Szilárd Kővári - Kačmarik parí medzi umelcov, ktorí sa dočkali svojho ocenenia až po smrti. Napriek dnes už evidentnému prínosu do vývoja maliarskeho sveta v tomto regióne zomrel nepochopený a opustený, naviac i veľmi mladý. Svet opustil vo veku 34 rokov ako starý mládenec.

Jeho obrazy sú zastúpené v zbierkach Východoslovenskej galérie, Východoslovenského múzea, Múzea Vojtecha Löfflera a v Budapešti.

sivo

Autoportrét

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606