magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Úvod

Pred vybudovaním budovy mestskej radnice sa na jej mieste pravdepodobne nachádzali dva gotické meštiacke domy. Radnicu postavili podľa plánov bratislavského staviteľa J. Langera v rokoch 1779 - 1780.

Generálnou opravou prešla v 80-tych rokoch 19. storočia. Táto zmenila jej slohový tvar v južnej časti objektu a rozšírila dvorné krídla. Táto časť v súčasnosti získala zodpovedajúcu maliarsku výzdobu. Budova v 19. storočí prešla viacerými opravami, hlavne na povrchu stien. Obnovované a reštaurované boli i maľby na povrchu stien.

V roku 1995, kedy už budova posledných 50 rokov slúžila ako knižnica, mestská rada rozhodla, že historická radnica bude opätovne slúžiť svojmu účelu. V rokoch 1997 - 1999 prešiel tento historický objekt kompletnou rekonštrukciou.

Budova historickej radnice je vo vlastníctve Mesta Košice a v pôsobnosti Správy majetku mesta Košice. Po rekonštrukcii je od od roku 1997 využívaná na reprezentačné účely primátora mesta Košice.

Naspäť na hlavnú stránku

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606