magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Ulica Protifašistických bojovníkov

Ulica Protifašistických bojovníkov je relatívne nová, jej prvé známe znázornenie je na Homolkovej mape Košíc z roku 1868. Niekoľko desaťročí sa volala Barkóczy utca, neskôr Éder utca. Tento názov sa potom dlho nemenil, ostal aj po vzniku ČSR i po celý čas hortyovskej okupácie. Ján Barkóczy patril k maďarskej šľachte, ktorá mala v týchto miestach pozemok, bol aj predseda Košickej sporiteľne. Edmind Éder bol známy košický mešťanosta. V oboch prípadoch však išlo o promaďarské pomenovania a po obnovení južných hraníc ČSR dostala na krátky čas meno Churchilova. Zmenou politického režimu v roku 1948 bol však anglický ministerský predseda Churchil ideologicky závadný a tak ulicu premenovali na Ulicu Viliama Širokého, a to ešte v čase života tohto predsedu KSS. Po jeho páde súdruhovia z národného výboru rozhodli o pomenovaní na ulicu Protifašistických bojovníkov, takže prvýkrát nebola nazvaná po žiadnej konkrétnej osobe a tento názov sa zachoval až podnes.

V časoch pred existenciou tejto ulice sa na jej miestach nachádzala tzv. Ľadová bašta, ktorá tvorila súčasť opevnenia mesta a Košice chránila z východnej strany. Na košickej radnici bola poloha, kde sa dnes ulica nachádza, evidovaná ako Nižný Hušták. Na brehu mlynského náhonu sa nachádzal tzv. stredný mlyn, poblíž zasa suchý mlyn, ktorý poháňali zvieratá. Jeho poloha je evidentná zo zachovanej mapy z roku 1807. V roku 1841 bol už síce nefunkčný, ale nachádza sa aj na Ottovom pláne Košíc. Napravo od tohoto miesta stála záhrada grófa Barkóczyho s jeho kúriou. Naľavo sa zasa prevádzkoval mestský bitúnok.

zdroj väčšiny informácií: Košické historické zošity


Označenie.


Niekdajší hotel Europa je už nefunkčný. Stojí na križovatke Mlynskej a Protifašistických bojovníkov.


Dominantou ulice sa stala moderná budova elektrární.


Niekdajším mlynským náhonom, kde tieklo rameno Hornáda, dnes ide cesta.


Niektoré budovy zaujmú svojou výzdobou. Sú však relatívne novšie, veď táto ulicami vznikla až za niekdajšími hradbami mesta.


Pohľad na ulicu.

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606