magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Jasovská jaskyňa

Sezam otvorený pre každého

Pod pojmom čas si môžeme predstaviť rôzne veci. Sekundu i večnosť. Napríklad aj život človeka a jaskyne. Napriek tomu, že prírodný výtvor je neporovnateľne starší, má s človekom veľa spoločného. Hneď ako sa navzájom našli, vytvorili si medzi sebou dôverný vzťah. Pravda, nedá sa to povedať o každej jaskyni. Stopercentne to však platí o Jasovskej jaskyni. Jej príbeh je spojený s ľudskými bytosťami takmer nepretržite posledných šesťsto tisíc rokov. Človek však vôbec nebol prvou živou bytosťou, ktorá si našla domov v priestoroch jaskyne. Oveľa staršími nájomníkmi sa stali netopiere, ktoré žijú na Zemi už sedemdesiat miliónov rokov. Nuž, a tými celkom prvými obyvateľmi, v období triasu a zároveň aj zrodu Jasovskej jaskyne pred dvesto miliónmi rokov, boli lastúrniky.

Malá, ale krásna

Jasovská jaskyňa je z desiatich verejnosti sprístupnených jaskýň Slovenska položená najvýchodnejšie. Nachádza sa na rozhraní Košickej kotliny a Slovenského krasu v obci Jasov známej už od 12. Storočia kláštorom premonštrátov. Jasovská jaskyňa je prírodným výtvorom vysokej hodnoty a podľa toho je aj chránená. V prvom rade je súčasťou Biosférickej rezervácie vyhlásenej UNESCO-m Chránenej krajinnej oblasti Slovenský kras. Od roku 1996 je v kategórii národnej prírodnej pamiatky a ešte o rok skôr bola zaradená spolu s ďalšími jaskyňami Slovenského a Aggtelekského krasu (v susednom Maďarsku) do zoznamu Svetového prírodného dedičstva UNESCO. Bývalé ponorné vody rieky Bodvy, ktorá teraz tečie popred jaskyňa sa vo vápencovej kryhe vytvorili v plynutí času vnútorné priestory v piatich vývojových úrovniach. V dĺžke 2122 metrov a vertikálnom rozpätí 55 metrov sa nachádzajú dómovité a sieňovité priestory s bohatou sintrovou výzdobou. Dóm netopierov, Starý dóm, Jedáleň, Veľký dóm, Biely dóm, Medvedia sieň, Kováčska vyhňa a ďalšie priestory so zaujímavými menami a ešte zaujímavejšou kvapľovou výzdobou vytvárajú z Jasovskej jaskyne akýsi rozprávkovo skutočný Sezam. Čarovnú jaskyňa, ktorej netreba hovoriť, otvor sa! Môže ju navštíviť každý, (a aj ju navštevuje) či už je zo susedného Maďarska, Poľska, alebo zo vzdialeného Izraela či dokonca ďalekej Austrálie.

Medvede, mnísi, bojovníci

V Jasovskej jaskyni, ktorú si pri troche fantázie môžete predstaviť ako skalný dom s viacerými poschodiami nad sebou, prežívali počas vekov mnohé živé tvory. Horné a predtým najprístupnejšie priestory sa stali obydlím jaskynného medveďa a jaskynnej hyeny. Najdlhšie, už milióny rokov, obývajú jaskyňu netopiere. Dominantný je podkovár veľký a podkovár malý, no prírodovedci narátali pätnásť druhov netopierov, ktoré sa v jaskyni zdržiavajú počas zimného obdobia. Človek využíval jaskynné priestory Jasovskej skaly krátkodobo už od paleolitu čiže staršej doby kamennej, v neolite, mladšej době kamennej, v období tzv bukovohorskej kultúry ju už obýval pravidelne. Dokazujú to archeologické nálezy v jaskyni. Človeku sa v jaskyni páčilo a najmä sa tam cítil bezpečný aj v dobe bronzovej, železnej i rímskej. V dvanástom storočí nášho letopočtu sa neďaleko jaskyne usadila rehoľa premonštrátov. Mnísi sa o jaskyni dozvedeli a tiež ju považovali za strategické ochranné miesto. Preto sa o nej radšej nezmieňovali v žiadnych spisoch. V nepokojných dobách stredoveku i novoveku jaskyni pravidelne prichýlila nielen mníchov z kláštora, ale aj prostých obyvateľov okolia. Naposledy sa tak stalo na konci druhej svetovej vojny v roku 1945. Najznámejšou pamiatkou nielen na pobyt ľudí v jaskyni, ale aj na významnú historickú udalosť je nápis v Husitskej sieni zaznamenávajúci správu o víťazsve vojsk vojvodcu Jána Jiskru z Brandýsa z roku 1452.

Miliónová nádhera

Jaskyniam vek vôbec nevadí. Práve naopak. Čím sú staršie, tým sú krajšie. Sintrová výzdoba sa tvorí celé veky. Prejdú roky, kým pribudne milimeter na stalagmite visiacom zo stropu. Kamenná záhrada rozkvitá milióny rokov. Tá jasovská už dvesto miliónov. Zato však vyzerá skutočne rozprávkovo krásne. Je to v najlepšom význame slova poklad. Mnohí by povedali, že zázrak. Ak by ste precestovali Slovensko od západu na východ, nájdete desať podzemných drahokamov v náhrdelníku jaskýň tejto krajiny. Sú to klenoty rôzneho druhu, veľkosti i takpovediac prírodného „spracovania". Jasovská jaskyňa je desiata v poradí, no v žiadnom prípade nie je posledná. Naopak. Patrí medzi najkrajšíe slovenské jaskyne. Tvrdí to aj jej správca Ing. Jozef Menda, ktorý je na svoje podzemné kráľovstvo patrične hrdý. Netreba však nikoho presviedčať slovami. Jasovskú jaskyňu treba vidieť. A kto ju navštívi, už na ňu nezabudne. Ostane mu hlboko v srdci i duši.

Peter PAČAJ

mapa jaskyne

kontakt:

Správa slovenských jaskýň
Slovak Caves Administration

Jasovská jaskyňa
správca/cave manager
Ing. Jozef MENDA
044 23 JASOV
Slovakia
Tel.: 421/(0)943/4664 165

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606