magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

 

Vypočujte si ukážky z jeho štúdiových demonahrávok [dĺžka nahrávok do 2:30min; formát mp3; bitrate 128KBPS]

mp3:

 

Kontakt:

Peter Michalko
Výstavby 3
040 11 Košice

telefón: 055/644 50 39

e-mail: didgeridoo@cassovia.sk

Predstavenie


Didgeridoo je dychový nástroj, ktorého vznik sa pripisuje austrálskym domorodcom. Hrá sa na ňom volne vibrujúcimi perami so vzduchom vychádzajúcim z pľúc a vytláčaným lícnymi svalmi, zatiaľ čo sa nosom prudko nadychuje v krátkych intervaloch. Ide o hráčsku techniku tzv. zlatého dychu, alebo nekonečného dychu, takže hra znie nepretržite, bez zastavenia.

Je to nástroj z prírodných materiálov, na jeho zhotovenie sa používa drevo a včelí vosk na náustok.

Peter Michalko je hráčom na didgeridoo, rovnako jeho výrobcom. Zlatý dych nacvičoval takmer rok cez trubičku jedným koncom namočenú v pohári vody tak, aby bubliny neprestajne vychádzali. I keď sa na prvý pohľad zdá, že hrať didgeridoo je jednoduché, ide o komplikovanú hráčsku techniku.

Didgeridoo môže byť dlhé 2 aj 3 metre, čo má vplyv na hĺbku tónu. Aj keď je to väčšinou basový nástroj, je možné zostrojiť ho tak, aby hral aj vyššie tóny. Všetko je ovplyvniteľné výrobou, závisí od šírky a hrúbky nástroja, hrúbky jeho stien a zakrivenia. Vyrába sa z tvrdého dreva, najvhodnejší je buk a dub, možná je aj výroba z čerešne.

Nástroj nemusí znieť monotónne, všetko je vec hráčskej techniky. Tón je možné rozlične modifikovať, vibrovať ním, meniť hlasitosť, rytmus a dopĺňať rôznymi hudobne malebnými zvukmi a hlasmi, vytvárať ďalšie podtóny a harmónie prostredníctvom dychu, pier a jazyka. Okrem jeho využitia ako basového a rytmického nástroja je možné používať ho aj ako nástroj sólový.

Správne dýchanie a vibrácie prenášané hrou na telo majú aj liečebný účinok. Vibračné chvenie prostredníctvom kostného vedenia vyvoláva masáž vnútorných orgánov a pôsobí vitalizačne.

Ako sa vyjadril Peter Michalko, didgeridoo je možné využívať predovšetkým v žánroch world music, ethno music, new age, ale aj v jazze, rôznych alternatívnych i väčšinových žánroch. V podstate snáď s výnimkou klasickej hudby nemá obmedzenie.

Výrobca didgeridoo a hráč na tento nástroj Peter Michalko je členom hudobnej skupiny Calcaneus.

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606