magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Miesto na teplom konskom chrbte

Parafrázujúc Romaina Rollanda možno na začiatku nášho príbehu povedať, že dobrí ľudia ešte aj na Slovensku žijú. Všetko to vlastne začal porušený 21. Chromozóm chlapčeka Maťa. Kvôli nemu do jeho chorobopisu lekári napísali diagnózu Morbus Down, inými slovami, chlapček sa narodil ako mongoloidný. Duševne a čiastočne aj telesne postihnutý. Keď sa Maťovým rodičom narodili ďalšie dve, zdravé, deti, nestíhali ešte aj náročnú opateru dieťaťa postihnutého. Preto ho dali do ústavu. S tým sa však nezmierila chlapcova stará mama, pani Tatjana Adamcová. Keďže odchádzala do dôchodku, rozhodla sa, že chlapca prevezme do svojej starostlivosti.

Tvrdohlavá babička

Pred niekoľkými rokmi sa pani Adamcovej podarilo dostať vnuka Maťa do liečebného delfinária na Floride v USA. Nebolo to vôbec jednoduché, pretože pobyt medzi delfínmi stál päťtisíc osemsto dolárov, čo je pre obyčajného človeka na Slovensku veľmi veľa peňazí. Pani Adamcovej, bývalej profesorke matematiky, však pomohli jej žiaci. Viacerí prispeli finančnými čiastkami, ktoré jej napokon pomohli liečebný pobyt zaplatiť. Floridské delfinárium Maťovi pomohlo a jeho zdravotný stav sa zlepšil o predpokladaných pätnásť percent. V liečbe však bolo treba pokračovať. Opakovaný pobyt v USA neprichádzal v dohľadnej dobe do úvahy. Pani Adamcová však nezabudla na radu doktora Davida Nathansona, šéfa liečebného centra na Floride. Povedal jej, že delfínov môžu v terapii pokojne zastúpiť kone, ba dokonca aj psi. Hneď po návrate z Ameriky začala pani Adamcová pracovať na zriadení hipoterapie v Košiciach. Začínal rok 1998. Na jeseň toho istého roku sa už Maťo dotýkal teplého konského chrbta a s ním aj ďalšie postihnuté deti z Košíc.

Nerobíme to pre peniaze !

Takúto vetu vážne vyslovenú dnes na Slovensku nezačujete len tak ľahko. Biznis na jednej a nedostatok peňazí na druhej strane veľa ľudí doslova opantal tak, že bez zaplatenia nepohú prstom. To treba zdôrazniť, aby činy ľudí, ktoré opíšem, bolo možné správne ohodnotiť. V Košiciach sa už konali pokusy so založením hipoterapie, no z rôznych dôvodov sa ich nepodarilo realizovať. Pani Adamcová o tom hovorí:

„Neskúmala som tie dôvody. Nezaujímali ma. Ja sa pozerám dopredu. Po rôznych peripetiách a oslovení mnohých ľudí sa dobrá věc napokon podarila. To je najdôležitejšie a rozhodujúce. Liečebný proces postihnutých detí pomocou hipoterapie je dnes v Košiciach skutočnosťou. Bez pomoci dobrých ľudí by sa to však nikdy nepodarilo. Musím veľmi poďakovať najmä majiteľovi jazdeckého klubu Arkast Miroslavovi Krajníkovi, ktorý pre hipoterapiu zadarmo poskytol svoje kone a priestory. Doktorke Daniele Palušovej, ktorá si vzala na starosť medicínsku stránku liečebného procesu, riaditeľke Ústavu pre mentálne postihnutých v Košiciach Ing. Daniele Fotulovej a všetkým ďalším priateľom, ktorí nezištne pomohli myšlienku hipoterapie v Košiciach uskutočniť."

Krst bohyne

Šampanské sa spenilo, štrngli poháre a malej, trojdňovej kobylke Artemis všetci priali všetko najlepšie do jej konského života. Do jazdeckého klubu Arkast pribudol ďalší člen. Zatiaľ malé žriebätko sotva stojí na svojich dlhých tenučkých nôžkach, no o niekoľko rokov bude tak, jako jej mama, kobyla Afrodita, nosiť na chrbte deti, ktorým sudičky veľa dobrého nezapriali. Afrodita do svojho pôrodu totiž patrila medzi tých niekoľko koní, ktoré Miroslav Krajník vyčlenil pre hipoterapeutické účely. Teraz, počas jej materstva ju nahradil kôň Ďuro, ktorého takisto vodí hipológ Dagmar Lukáčová. Mladá žena, ktorá sa do koní zamilovala už v detstve a život bez nich si nevie ani predstaviť. Bez lásky to s koňmi jednoducho nejde. A k hipoterapii, k liečbe postihnutých detí jej treba ešte oveľa viac. Ukazuje sa, že stále sa nájdu ľudia, ktorí ju môžu a aj chcú rozdávať.

„Začala som jazdiť ako desaťročná a hoci som neskôr mala niekoľkoročnú prestávku, ku koňom som sa opäť vrátila. Na desiate výročie svadby mi manžel kúpil kobylku Afroditu, práve tú ktorá teraz porodila malú Artemis. V tom období som sa dozvedela o hipoterapii a keď som dostala ponuku absolvovať odborný kurz, využila som ju. Získala som certifikát na hipoterapiu a k tomu som si urobila aj kurz učiteľa jazdy. Môžem teda učiť jazdiť na koni aj zdravé deti či dospelých. To je však už iná, obchodná stránka veci. Hipoterapiu nerobím kvôli peniazom. Zaujímam sa o možnosti liečebného pôsobenia koní na človeka. Je to fascinujúca vec. O koňoch už padlo veľa pekných slov z úst veľkých a slávnych ľudí. Možno ich ktosi vysloví nielen kvôli noseniu vojvodcov, ale pre veľkú službu chorým deťom. Ja môžem len povedať, som rada, že sa s týmito krásnymi zvieratami môžem podieľať na takej veľkej úlohe."

Miesto na mape

Jazdecký klub Arkast má svoje sídlo na juhozápadnom okraji Košíc pri obci Poľov. Areál klubu ešte nie je dobudovaný, no už dnes ho môžu navštíviť záujemcovia o jazdectvo. Okolie je priam stvorené pre jazdu na koni a pre agroturistiku vôbec. Určite to bude jedno z významných turistických lákadiel. Majiteľ, pán Krajník to odhaduje za rok, poldruha roka. Treba urobiť ešte veľa roboty.

„Musíme pristaviť ďalšie objekty, stajne, chatky pre ubytovanie hostí, zariadiť ich stravovanie, vytýčiť konkrétne jazdecké trasy, pripraviť program pre hostí, a veľa iných vecí. Všetko sa odrazu nedá, no keď si pomyslím na môj dobrý pracovný kolektív, verím, že sa to všetko podarí. Zároveň musím veľmi poďakovať svojej manželke, ktorá moje jazdecké aktivity pomáha financovať."

Toľko majiteľ, ktorý toho veľa nenahovorí. Treba veriť, že na turistickej mape mesta Košíc čo najskôr pribudne ďalší výrazný bod. Jazdecký klub Arkast. Rozhodne tam patrí už teraz. Pre to, že umožnil zanieteným ľuďom vykonávať toľko potrebnú hipoterapiu. A ešte viac pre to, že ešte pred plným rozbehnutím obchodných aktivít pristúpil na aktivitu humanitárnu. Za to si zaslúži nielen onen bod na mape, ale aj uznanie. Kiežby poslúžil ako príklad pre ďalších nasledovníkov. Veď len v Košiciach sú stovky mentálne postihnutých detí a dospelých. Stav mnohých by sa mohol podstatne zlepšiť, keby sa aj pre nich našlo miesto na teplom, láskavom, priateľskom konskom chrbte.

napísal Peter PAČAJ


Miroslav Krajník
Jazdecký klub ARKAST, Poľov, Pažitná ul. „Horný dvor"
Tel.: 6845004, Fax.: 6845005

Dagmar Lukáčová
- hipoterapia, - jazdy na koňoch, - chov a predaj koní
Národná trieda 28, 040 01 Košice
Tel.: 095/6337406, Mobil: 0905 626 596
 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606