magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Mantáci, ľudia vody, ohňa a kovu

Kladivo búcha ďalej

Dvadsiate storočie, rozvíjajúci sa priemysel, nové technologické postupy, ale aj nové hranice medzi štátmi a obmedzenie obchodu postupne medzevské (aj ostatné) hámorníctvo zlikvidovali. Nie však celkom. V Medzeva dodnes pracuje zrekonštruovaný vodný hámor, v ktorom majstri kováči opäť vyrábajú rýle, lopaty i motyky. Tie si návštevníci dokonca môžu kúpiť hneď ako ich kováč dokončí. Udery kladiva poháňaného vodným kolesom tak pravidelne pripomínajú dávnu históriu, keď sa buchotom ozývali všetky doliny naokolo. Dnes jediný, osamotený buchar je pokračovateľom a udržiavateľom kontinuity ľudskej pamäti. Zároveň je však aj hudbou oslavujúcou ľudskú prácu. Nástroje hámorníkov, ktorými pracovali tisíce roľníkov, záhradníkov či stavbárov boli stáročia nechceným, no o to skutočnejším symbolom prepojenia medzi ľuďmi najrôznejších národov a národností. Veď s medzevskými nástrojmi vyrobenými „Nemcami", pracovali Slováci, Maďari, Chorváti, Rumuni, Poliaci, Rakúšania, Česi, Nemci, Taliani, Ukrajinci, Rusi a ktovie kto ešte. Dnes si môže návštevník pozrieť ako tieto nástroje vznikali a kúpiť si jeden na pamiatku. Možno mu to pri okopávaní hriadok na vlastnej záhradke pripomenie Medzev, Slovensko, Nemcov-Mantákov i takú prostú ľudskú vzájomnosť, ktorá napriek najrôznejším dejinným katastrofám pretrváva.

Mont či bós mánta?

Na Slovensku boli a aj dnes sú viaceré oblasti, ktoré obývajú potomkovia Nemeckých a Flámskych prisťahovalcov z trinásteho a štrnásteho storočia. Medzevčania sa postupne zaradili do spoločenstva dolnospišských baníckych miest, keď sa v roku 1697 stali slobodným kráľovským baníckym mestom. Etnicky boli uzavretou komunitou, ktorá sa však neobohnala žiadnym čínskym múrom. Práve naopak. Bolo v záujme „mantákov", aby komunikácia s okolitým svetom bola čo najlepšia. Preto aj svoje deti posielali do vedľajšieho Jasova, kde sa hovorilo maďarsky, aby sa naučili túto reč. Dobrý obchodník nerobí národnostné ani iné rozdiely. Predáva každému, každý nech je hoci „Hotentot" je jako zákazník vítaný. To mali mantáci v sebe zakódované odjakživa. Bol to a je ľud priateľský, čoho dokladom sú aj jeho dnešní zástupcovia, ktorí vo svojom meste každého radi privítajú. „O tom jako vznikol názov manták či mantáčtina, je viacero verzií. Podľa jednej sa vzal za základ mena nemeckých baníkov a hámorníkov slovo mont čiže hora, ja sa však prikláňam k inej tzv. maďarskej verzii. Je známou vecou, že od neustáleho buchotu hámorníckych kladív kováči zle počuli. Preto, keď sa ich kupci na trhoch niečo pýtali nepočuli dobře. Odpovedali otázkou „bós mánta", teda „čo povedal?" A tak si vlastne svoj názov „vyrobili" sami. Začali ich nazývať Mantákmi. Ostalo im to dodnes. Nepovažujú to za hanlivé, skôr sú na to pomenovanie hrdí."

O histórii Medzeva, o baníkoch a hámorníkoch by sa dalo hovoriť dlho. Lepšie je však Medzev navštíviť a pozrieť sa na to, ako kováč pod vodou poháňaným bucharom pred vašimi očami ukuje lopatu alebo motyku. Lepšie je na vlastné oči spoznať krásny kraj na rozmedzí dvoch pohorí, pokrytý i dnes krásnymi hustými lesmi. A do tretice lepšie je stretnúť sa s dobrými ľuďmi, ako o nich iba počuť hovoriť.

napísal Peter PAČAJ

Klikni tu ak sa chceš vrátiť na začiatok.

Kontakt:
Karpatskonemecký
spolok na Slovensku
Dom stretávania
p. Bartolomej EIBEN
Štosska 15
MEDZEV
04425
Tel.: O943/4663878

Karpatskonemecký
spolok na Slovensku
Lichardova 20,
KOŠICE
040 01Tel./Fax.: 095/6224145

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606