magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Najstaršia známa histórie obce
Herliansky gejzír

Herliansky gejzír

Asi 30 km na severovýchod od Košíc sa nachádza jedinenčý výtvor, ktorým je studenovodný herliansky gejzír. Liečivé pramene v tejto oblasti boli známe už v 17. storočí. V časoch, keď vládol Jozef II., tu boli v rokoch 1780 až 1790 postavené budovy, v ktorých sa nachádzalo 112 izieb. Sláva Herlianskych kúpeľov s 25 kamennými vaňami prekročila hranice Rakúsko-Uhorska, išlo v podstate o európsku raritu. Liečivej vode pripisovali pozitívne účinky pri chorobách žalúdočných, cievnych, črevných, ženských, srdcových i alergických.

V lokalite sa nachádzali štyri studenovodné liečivé pramene. Ich kapacita však nestačila pokrývať požiadavky počených návštevníkv a tak v roku 1870 tu navŕtali studňu hlbokú 111 metrov. Prelomový dátum tohto zariadenia však bol 16. august 1872. Studňu prehĺbili na 172 metrov a voda vytriskla do výšky 4 až 5 metrov. Neskôr naďalej pokračovali v prehĺbovaní vrtu až 4. júla 1873 dosiahli hĺbku 275 metrov. Prudká erupcia rozmetala vŕtnu vežu a vodný sĺp gejzíra dosiahl 20 metrov.

Od zimy 1873 sa erupcie opakovali v stále väčšej frekvencii. Dokonca v októbri 1874, keď hĺbka vrtu dosiahla 330 metrov, stĺp striekajúcej vody dosiahol výšku 112 metrov a striekal bez prestávky 10 dní! S prehlbovaním vrtu skončili v máji 1875 v hĺbke 404 metrov. Nasledujúce erupcie sa striedali v intervaloch 8 až 9 hodín, potom to kleslo na 12 hodín. Dnes sú tieto intervaly niekoľkonásobne dlhšie.

Čo sa týka zloženia vody, je charakterizovaná ako zemitá, slaná, zásaditá, železnato-jódovo-uhličitá, studená. V časoch rozkvetu Herlianskych kúpeľov z jednej erupcie gejzíra zachytili 300 až 1 700 hektolitrov. Túto potrubím odvádzali na ohrev a potom využívali vo vaňových kúpeľoch.

V čase pred I. svetovou vojnou sa Herľany radili medzi také významné strediská ako Piešťany, alebo Trenčianske Teplice. Stali sa nie len liečebným, ale i spoločenským strediskom rakúsko-uhorskej šľachty a mešťanov. Ich návštevnosť bola taká vysoká, že z Košíc do Herlian premávali omnibusy, čiže upravené vozy na transport ľudí, ťahané koňmi a konské taxíky - fiakre.

Po druhej svetovej vojne význam kúpeľov pohasol a v súčasnoti stoja neopodstatnene mimo centra pozornosti značnej časti verejnosti. I teraz tu však možno nájsť oázu pokoja, ubytovacie zariadenie, reštauráciu a prameň minerálnej vody. Erupcie gejzíra boli v minulosti dosť sledovanou záležitosťou. Informovala o nich miestna tlač, na Hlavnej ulici v Košiciach bola ešte v šesťdesiatych rokoch tabuľa, ktorá vždy informovala o najblišej očakávanej aktivite tohto podzemného vodného zdroja.

Slanské vrchy - Základné údaje

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606