magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Dievčenská skala

Silická planina

Silická planina patrí do územia Slovenského krasu, ktorého hranica prebieha na západe od Plešivca, cestou k Hucínu a Šiveticiam v údolí riečky Muráň. Tu sa v polkruhu odkláňa cez Kameňany, Rákoš a Nadraž k Jelšave. Zo severu je ohraničený cestou z Jelšavy cez Štítnik ku Krásnej Hôrke, odtiaľ dolinou Čremošnej na vrch Osadník (1186 m n m) a cez Hačavské sedlo, dolinou Teplice k Jasovu. Z východu je ohraničený riekou Budva a cestou z Moldavy k Turni nad Bodvou až k hraničnému priechodu v Hosťovciach. Južné ohraničenie tvorí štátna hranica s Maďarskom po jaskyňu Domica a cesta do Plešivca. Slovenským krasom prechádza hranica Košického a Rožňavského okresu.

V tejto časti približujeme cestu za turistickým bombónikom, ktorým je výhľad z Dievčenskej skaly do Rožňavskej kotliny. Je málo výhľadov na Slovensku, ktoré sa mu vyrovnajú.

Dievčenská skala je skalnatý okraj na severe Silickej planiny, ktorý je zdiaľky viditeľný a rozoznateľný podľa televízneho vykrývača. Nachádza sa nad obcou Jovice. Na Dievčenskú skalu vedie odbočka zo zelenej turistickej značky, ktorá po celej svojej dĺžke v rozhraní Silickej planiny spája obec Hrušov s Plešivcom. To sú však pomerne dlhé trasy. Do obce Hrušov nevedie želelnica, je nutné vystúpiť v Jablonove nad Turňov a odtiaľ je k nástupu na zelenú značku ešte vyše 4 km po asfaltovej ceste. Ďalšia trasa po zelenej značke k Dievčenskej skale trvá 2 1/4 hodiny.

Upozornenie: Silická planina - i keď je najväčšia (asi 150 kilometrov štvorcových), je na vodné zdroje chudobná, čo je najevidentnejšie v jej severnej časti. Vodu je z opisovaných častí možné načerpať na žltej značke pod planinou, ale aj to nie vždy. Taktiež na križovatke žltej a zelenej značky je voda, ale taktiež nie vždy a nie dobrej kvality. Najvhodnejšie si je zobrať pár plných plastikových fliaš so sebou.

Výhľad: Z Dievčenskej skaly (660 m n m) máte výhľady na všetky strany. Severne sú to Volovské vrchy, na ktorých dominujú kopce Turecká, Tri vrchy, Čertova hoľa, Skalisko, Pipitka Kojšová hoľa a Osadník. Severovýchodne máte pekný výhľad na zámok Krásna Hôrka. Západným smerom máte výhľad na Plešiveckú planinu. Z obcí sa priamo pod vami nachádzajú Jovice, naľavo, čiže západne Rožňava, vidíte pekne i Krásnohorské Podhradie, Lipovník a Krásnohorskú Dlhú Lúku.

Vhodné cesty:

Soroška
Lipovník
Jovice

Televízny vykrývač na Dievčenskej skale je dobrým orientačným bodom.

Výhľad z Dievčenskej skaly. Pohľad na severozápad. Uprostred kotliny je Rožňava. V pravom dolnom rohu obec Jovice.

Výhľad z Dievčenskej skaly. Pohľad na sever. V pozadí Volovské vrchy. Obec dole - Jovice.

Výhľad z Dievčenskej skaly. Pohľad na severovýchod. V ozadí Krásna Hôrka.

Krásna Hôrka v priblížení. Výhľad z Dievčenskej skaly.

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606