magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Košice - mestská časť Barca

Charakteristika

Mestská časť Košice - Barca sa nachádza na juhovýchode Košíc. Prechádza ňou hlavná výpadovka, ktorá z centra mesta smeruje na hraničný priechod s Maďarskom. V zastavanej časti Barca susedí s mestskými časťami Košice - Juh, Košice - Šebastovce a Košice - sídlisko Nad jazerom. Svojim katastrom susedí s mestskými časťami Košice - Pereš, Košice - Poľov a Košice - Lunik IX.

Barca má rozlohu 20,2 štvorcových kilometrov, v polroku 2000 mala 3 030 obyvateľov. Z toho viac ako 50 percent je produktívnom veku, asi 27 percent v postroduktívnom, a ostatní v predproduktívnom veku. Asi 95 percent obyvateľov sa hlási k slovenskej národnosti.

Pre túto časť Košíc je charakteristické bývanie v rodinných domoch so záhradami a miestna samospráva má snahu zachovať tento životný štýl svojich obyvateľov aj do budúcnosti. Pritom však počíta z nárastom zastavanej plochy aj zvýšením počtu obyvateľov, avšak opäť formou výstavby rodinných domov. V 1. etape územného plánu je možnosť vybudovania 55 rodinných domov, územný plán počíta s celkovým možným rozšírením o výstavbu 200 domov južným smerom.

Pre miestnu samosprávu je charakteristické, že všetky základné činnosti pre chod života Barce využíva vo vlastnej organizácii, bez využívania služieb metských podnikov. Týka sa to správy a údržby (i zimnej) ciest, zelene, čistoty a osvetlenia.

Už v roku 1991 tu starosta a miestne zastupiteľstvo prezieravo vytvorili podnikateľskú zónu. Dnes tu majú svoje sídla a zastúpenie firmy ako Inžinierske stavby, Kerko, predávajú sa automobily značiek Honda, Fiat, Renault, Audi, nachádza sa tu aj Daewoo servis. Z podnikateľských subjektov je to približne 140 fyzických a právnických osôb, pričom podnikateľstká zóna ešte stále nie je plne kapacitne využitá.

Na území mestskej časti sa nachádza Stredná poľnohospodárska škola, Obchodná akadémia, Stredné odborné učilište poľnohospodárske, základná a materská škola. Taktiež Diagnostický ústav pre deti do 18 rokov. Návštevníka Barce zvyčajne zaujme sedem hektárový park s jazierkom, dvoma kaštieľmi a zemianskou kúriou. V tejto mestskej časti sa nachádzajú dva kostoly: katolícky a reformovaný, pričom katolícky Farský kostol sv. Petra a Pavla apošt. je pôvodom stredoveký, z 13. storočia. Pre návštevníkov Košíc je zaujímavá informácia, že v Barci sa nachádza Salaš s možnosťou ubytovania v bungalovoch a s autokempingom. V roku 2001 v Barci otvoria hotel s ubytovacími kapacitami 40 až 45 miest.

Barčianske kaštiele

Pre Barcu je charakteristické bývanie v rodinných domoch

Katolícky a reformovaný kostol

Pri jazierku v parku

Honda, Fiat, Renault, Audi, aj Daewoo servis - všetko v Barci

 

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606