magyar
  polski
  deutsch

 Košice
 Prešov
 Miskolc
 Užhorod
 Rzeszów
 

Časy, keď šaty mnohých Slovákov zdobila trikolóra, sú v spomienkach mnohých z nás stále živé. Možno si to mnohí ešte stále neuvedomujeme, ale boli sme svedkami alebo spolutvorcami výrazného historického medzníka - zmeny politického systému krajiny! Prechod z totalitnej diktatúry jednej strany na pluralitný systém. Nič nie je dokonalé a ani zmeny, ktoré v čase eufórie sľubovali humánnejšiu spoločnosť, nenaplnili očakávania všetkých jej tvorcov.

Keď sme sa pustili do prípravy tohto magazínu, boli sme prekvapení, ako ťažko sa vracajú k spomienkam niektoré výrazné osobnosti revolučných premien v našom meste. Mnohí - pred desiatimi rokmi známi revolucionári z tribún - dokonca len prehodili niekoľko ospravedlňujúcich viet o tom, že už vôbec nechcú o tom rozprávať. Zatrpkli.

Oslovili sme aj ľudí, ktorí tu v ilegalite pracovali za čias komunistickej vlády. Rozširovali v Košiciach Vestník Charty 77, ako aj iné materiály v čase, keď o nejakej "nežnej" ešte nemohlo byť ani reči. Keď prišla revolúcia, povedali si: "Svoju úlohu sme splnili. Niet dôvodu angažovať sa ďalej, budeme žiť normálny život v slobodnej spoločnosti." Mohli urobiť kariéru. Mohli, ale nechceli. Mohli sa aspoň teraz vyjadriť k súčasnej situácii, či spĺňa ich nádeje, pre ktoré riskovali slobodu i budúcnosť svojich rodín v čase socialistického Československa. Mohli sa vyjadriť - ale nechceli. Dopomohli k pádu režimu a ich súčasné ústranie im vyhovuje. Naďalej pracujú ako radoví občania, ich mená poznáme len na základe osobných kontaktov. Povedali predsa niečo: "Máme slobodné voľby. Sťažovať sa nemožno na systém, len na to, komu dala vo voľbách väčšina svoj hlas. Treba len myslieť a podľa toho voliť."

Našťastie, sú aj ľudia, ktorí úplne nezatrpkli. Boli sme všetci v eufórii, a dnes sa nedokážu všetci pozrieť na "nežnú" s nadhľadom a bez emócií. Prinášame vám však výpovede tých, ktorí to dokázali.

Výber z článkov: 

November ´89 - spomienky na /ne/naplnené nádeje

Kto vlastne pripravil Nežnú revolúciu?

´Treba zmeniť myslenie ľudí´

Spomienky na "nežnú"

Politická diskriminácia

Zostala len nostalgia

Ako sa máte, romantici roku 1989?

Antológia z dobovej periodickej tlače

 

 

Tieto materiály sú uverejňované so súhlasom denníka Košický večer.

 
(c) - autorské práva Box Network s.r.o., prevádzkovate¾ www.cassovia.sk . Všetky práva vyhradené. Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Box Network s.r.o. je výslovne zakázané. Viac informácií: marek@box.sk tel. 0905 942 606